рус eng укр
в Украине
Національна спілка фотохудожників України
горячая новость:20 лютого День Пам'яті Героїв Небесної Сотні!
Главная - Новости - Выставки - «Відлуння Маркіянових дзвонів» Йосипа Марухняка у Львові.
| 08 ноября 2014

«Відлуння Маркіянових дзвонів» Йосипа Марухняка у Львові.

               6 листопада, у день народження відомого українського письменника, священика, просвітителя і будителя Галичини Маркіяна Шашкевича  відкрито виставку львівського фотомитця, журналіста Йосипа Марухняка. Виставка  експонуватиметься в Музеї давньої української книги на вул.Коперника, 15 А ,  що у Львові.

На виставці представлено 55 робіт, де зображені процеси творення усіх п’яти музеїв Шашкевича на Львівщині, їхні експонати й люди – прості, без всяких титулів, і визнані – люди з державними нагородами, їхні емоції, психологічний стан, їхня людська краса, й, звичайно, - природа, оточення, де це все відбувалося, дух Маркіянового краю.

Автор побував на відкритті усіх музеїв Маркіяна Шашкевича й тепер має величезний фотоархів цих подій – коло 15 тисяч кадрів. « Фотографував, як-то кажуть,  «для себе», - розповідає Йосип Марухняк, - й лежить воно все в папках, на дисках, але цього замало, воно вже якось прориває, проростають пагіння поділитися з кимось. Я вже хочу віддати це людям, звільнити той сховок своєї робітні і запустити нову хвилю якоїсь цікавої творчості…

У часі тих мандрівок мені пощастило спілкуватися і подружитися з багатьма цікавими, творчими людьми:  художниками, письменниками, поетами. Я собі завжди задавав питання: а хто ж такий Маркіян Шашкевич? Уже пройшло більше, ніж двісті років, а ми його згадуємо, не завжди задумуючись чому. Мені здається, що тут все-таки є певна феноменальність у тому, що людина – скільки би вона не жила і якою б вона не була:  хворобливою чи з певними утисками-репересіями,- але якщо вона сіє оте світле, добре, вічне, яке прикрашає і творить світ, то вона не буде забута. Майбутні покоління все одно до неї звернуться, бо це – цеглини, підвалин їхньої духовності. Вони беруть ковток отого повітря давності, який надихає їх на сьогодення і на майбутнє. Це такий певний естафетний ланцюг, закладений в генах справжніх інтелігентів».

 

Йосип Марухняк – чи не єдиний  у Львові фотомитець і журналіст. який побував на створенні та відкритті усіх п’яти музеїв Шашкевича  - у Нестаничах, Новосілках, Деревні, «Русалки Дністрової»  (реставрація) у Львові і в Підлиссі, а також  фіксував майже  усі заходи із вшанування пам’яті «будителя Галичини», то ж вважає, що ці музеї повинні зараз активно працювати для виховання нації. Напевно , що якась інша європейська держава, маючи такі цінності, краще б їх використовувала. Вони повинні працювати в кількох напрямках: на духовність, на туризм і на утвердження у краї власної ідентичності. П’ять музеїв – це немало. Над цим скарбом попрацювало багато людей: директор музею «Русалки Дністрової» Галина Корнєєва,  відомий громадський діяч, поет Роман Лубківський,  і Борис Возницький,Петро Сікорський , Йосип Парубочий , і Шашкевичева комісія з неперевершеними науковцями Феодосієм Стеблієм, Василем Горинем, Богданом Якимовичем, Михайлом Гнатюком, Михайлом Шалатою, який вже кілька десятків років досліджує творчість Шашкевича. Він упорядкував повне зібрання його творів. Ми, українці, маємо лише кілька письменників з повним зібранням творів.

 Колекцію своїх світлин автор планує подарувати музеєві «Русалка Дністрова».
  Ваш коментарий будет первым
Только зарегистрированные пользователи могут оставлять коментарии.
Пожалуйста зарегистрируйтесь или войдите в ваш аккаунт.


123