рус eng укр
в Украине
Національна спілка фотохудожників України
горячая новость:Шановні колеги! Статті, новини, інформацію про події просимо направляти на photospilka@ukr.net
Главная - Новости - Выставки - "Мелодія для нації" Фотовиставка Йосипа Марухняка, присвячена 200-літтю від дня народження Михайла Вербицького, автора мелодії Державного гімну України.
| 23 марта 2015

"Мелодія для нації" Фотовиставка Йосипа Марухняка, присвячена 200-літтю від дня народження Михайла Вербицького, автора мелодії Державного гімну України.

 

 «Ще не вмерла України ні слава, ні воля…»,  - ці  слова і мелодія наповнились новим змістом для нинішнього покоління українців. З ними  молоді люди ідуть відстоювати свою свободу і незалежність, з ними, як і колись, віддають життя за Україну. Й інтерес до автора цієї  невмирущої мелодії стає ще більшим: хто ж він такий, композитор Михайло Вербицький, 200-ліття якого відзначається у цьому році? Й не лише в Україні, на світовому рівні  -  ЮНЕСКО.

Відповідь на це питання намагається дати фотохудожник Йосип Марухняк, який через сучасні світлини заглиблюється в минулу епоху і відтворює життя, творчість і духовне служіння греко-католицького священика, вихованця Львівської духовної семінарії Михайла Вербицького. В обмежених рамках –  шістдесяти світлинах – автор відтворює не лише життєвий і творчий шлях композитора, але й життя його невмирущого твору і вшанування після смерті.

… Стара церква в Явірнику Руському, де народився Михайло Вербицький і де служив парохом його батько, мальовничі краєвиди цієї місцевості, та земля, яка колись була українською, село Млини на території сучасної Польщі, де вічним сном спочиває автор нашого славня, місто Перемишль, де провів свої дитячі роки Михайло Вербицький і де навчався професійного співу, віднайдені старі світлини Львівської духовної семінарії, де він навчався на душ пастиря, села Завадів, Залужжя Яворівського району та Стрілки Старосамбірського, де  він служив уже як священик – увесь цей шлях проходимо завдяки світлинам Йосипа Марухняка.

«Я намагався показати дух цієї епохи через якийсь раритет: старі церковні книжки, кадильниці, хрести, через храм, присутність споруд, через архівні матеріали, - каже автор, - а сучасність виражена через людей, які співають гімн, їхній трепет в очах, коли вони кладуть руку на серце. Так я намагаюсь показати зв’язок часу  минулого і сьогоднішнього. Мова йде про державність, край, націю. Михайло Вербицький є для нас, українців, об’єднуючою постаттю - творцем гімну, видатним композитором, якого нам ще слід відкрити,  релігійною особою, інтелектуалом».

Виставка Йосипа Марухняка складається із певних блоків: місця, пов’язані з життям і творчістю Михайла Вербицького, вшанування його пам’яті, адже автор був присутній на усіх заходах, присвячених Михайлові Вербицькому: це урочиста академія у місті Яворові, відкриття  виставок в музеї історії релігії та в науковій бібліотеці імені Стефаника, музикознавча конференція у Львівській  консерваторії, це виконання львів’янами гімну на площі Ринок в день 150-річчя його першого публічного виконання у місті Перемишлі. Й це історичне місце у Перемишлі не обійшов своєю увагою фотомитець: він знайшов стару світлину готелю «Під провидінням», де відбувався той пам’ятний Шевченківський вечір 10 березня 1865 року, й поруч помістив сучасну світлину цього місця, де тепер скверик з фонтаном. А в момент зйомки цього місця над фонтаном злетіли ввись птиці – як ноти цієї невмирущої мелодії…

Пройшовши усіма відомими шляхами Михайла Вербицького, автор зізнається: «Я малював собі в уяві якусь картину, створював якийсь невидимий  фільм - як ця людина жила, якою вона була,  але завжди знаходив щось таке, чого не сподівався… Може, ми ідеалізуємо таких людей, як Михайло Вербицький, але вони творили, не думаючи про якусь славу, вони були віддані своїй ідеї, хоч жили небагато, навіть бідно, але були багаті духовно, і це єдине, що їх вберегло - ота духовна незнищенність, яку ми тепер бережемо».

А ще на світлинах Йосипа Марухняка є фрагменти з виставки-конкурсу на кращий пам’ятник Михайлові Вербицькому,  якісь робочі моменти над пам’ятником і зовсім-зовсім несподівані ракурси, перед якими довго стоїш у глибокій  задумі.

Зібраний фотохудожником матеріал може стати основою першого музею Михайла Вербицького чи то у Львові, чи у Перемишлі, чи в його рідному Явірнику Руському.

 

Про автора.

Йосип Марухняк - Член Національної спілки фотохудожників України – НСФУ, художник міжнародної федерації фотомитців AFIAP, член Національної спілки журналістів України, член СОФУ (Світове об’єднання фотографів - українців), учасник та призер міжнародних та всеукраїнських фотовиставок. У 2014 році у Львові  відбулося дві його персональні виставки, присвячені 200-літньому ювілею Тараса Шевченка («Тарасовими шляхами»)  та 200- літньому ювілею  Маркіяна Шашкевича («Відлуння Маркіянових дзвонів»). «Мелодія для нації» - третя фотовиставка із циклу «Великі ювілеї».

 

 
  Ваш коментарий будет первым
Только зарегистрированные пользователи могут оставлять коментарии.
Пожалуйста зарегистрируйтесь или войдите в ваш аккаунт.


123