рус eng укр
в Украине
Національна спілка фотохудожників України
горячая новость:20 лютого День Пам'яті Героїв Небесної Сотні!
Главная - Новости - Выставки - «Зона сумної пам’яті». Чекановський А.А.
| 05 апреля 2016

«Зона сумної пам’яті». Чекановський А.А.

Фотовиставка «Зона сумної пам’яті».

Автор: Чекановський А.А. (НСФХУ, Київ).

 

Ця виставка – своєрідний фотопротокол дивного життя Зони відчуження. 30 років пройшло, як страшна техногенна катастрофа здавалося би викреслила великий шмат української землі з повсякденного існування країни і нормального природного середовища планети. Але сталося так, що життя не пішло із Зони на зовсім, а прийняло інші незвичні форми і прояви. Нині у 30-кілометровій зоні працює до трьох тисяч людей і проживає близько трьохсот постійних мешканців, які повернулись у свої домівки. Тут продовжують працювати енергетики, будівельники, лісогосподарники, служба з надзвичайних ситуацій (треба ж гасити лісові пожежі і підпали покинутих споруд). На цій території ведуть дослідження не тільки, наприклад, біологи, а й експедиція по порятунку культурної спадщини. Можливо у деяких райцентрах України живе менше людей. ніж постійно перебуває у Чорнобилі. Тут є магазини, церква, готель, музей.

Натомість, друге, молодше, місто Зони – Прип’ять, живе і змінюється у якийсь інший спосіб. Там взаємодіють сліди минулого життя, дика природа і нечисленні відвідувачі – грабіжники, шукачі пригод, художники. Прип’ять може здатися великою інсталяцією у стилі сучасного мистецтва авангардового абсурду, де живуть думки і символи. Це – давно не «заморожене минуле». Все, що піддавалося грабунку – забрано. Лишилися якісь тіні і знаки минулого – сумні, похмурі, розгромлені у безладі залишки старого алфавіту. Це – одночасне нагадування про молоде, щасливе місто-надію і про незрозуміле нормальному розуму тотальне ламання, обкрадання і знищення. Врешті,

АЕС справляє враження сучасної конструктивної і ділової педантичної діяльності, але в умовах непридатних до життя. Все «нормально», крім зашкалюючого фону, який можна не помітити, поки не поглянеш на дозиметр. У 40 разів більше норми. Антитезу енергоблокам, укриттям і підприємствам переробки радіоактивних відходів створюють величезні соми і коропи, які живуть у обвідному каналі навколо недобудованої другої черги АЕС і пасторальні поліські краєвиди довкола станції. Ось вони – деякі парадокси Зони.

Певно тому, хто краще знає цю територію, хто тісніше пов’язаний професійно з чорнобильськими подіями вдалося б створити більш цілісну фоторозповідь про Зону відчуження. Автор лише спробував показати не «смерть історії», а, власне, те співіснування протилежностей, яке породжує «дивне буття сумної землі».

 

Чекановський Андрій Анатолійович. Член Національної спілки фотохудожників України (київська організація) і Союзу словацьких фотографів, засновник київського фотоклубу «9х12». Учасник великої кількості колективних фотовиставок в Україні, Польщі, Словаччині. Персональні виставки: «Україна – традиції у сьогоденні» (2014 р., Замосць, Польща), «Польські етюди» (2015 р., Київ, Україна). Науковий співробітник Інституту археології НАНУ.
  Ваш коментарий будет первым
Только зарегистрированные пользователи могут оставлять коментарии.
Пожалуйста зарегистрируйтесь или войдите в ваш аккаунт.


123